آمنیوسنتز در بارداری چیست ؟

268

 

آزمایش آمنیوسنتز درصورت لزوم بین هفته‏های ۱۶ تا ۱۸ بارداری و به منظور ارزیابی جنین پیش از زایمان انجام می ‏گیرد.

دراین هنگام، رحم به اندازه کافی ‏بزرگ شده‏است و مایع کافی جنین را احاطه کرده است.

برای انجام آمنیوسنتز و شناسایی ناحیه‏ای با تجمع مایع آمنیوتیک که جنین و جفت هم سر راه نباشند،از سونوگرافی استفاده می ‏شود. بخشی  از شکم که روی رحم قرار دارد را تمیز می ‏کنند. پوست بی ‏حس می ‏شود و یک سوزن از راه شکم وارد رحم می ‏شود. به‏وسیله سرنگ، مقداری از مایع حفره آمنیوتیک (فضای  اطراف جنین) خارج می ‏شود. برای  انجام آزمایش‏های  مختلف تقریبا ml30 مایع آمنیوتیک نیاز است. اگر شما دوقلو دارید، ممکن است مایع از هریک از ساک‏ها گرفته شود.

سلول‏های جنینی شناور در مایع آمنیوتیک را می ‏توان کشت داد و از آنها برای  شناسایی  ناهنجاری ‏های جنینی استفاده کرد. می ‏دانیم که بیش از ۴۰۰ ناهنجاری مادرزادی  وجود دارند، آمنیوسنتز نزدیک به ۴۰ مورد (۱۰%) آنها را شناسایی می ‏کند. برخی از اختلالاتی  که به‏ وسیله این آزمایش قابل تشخیص هستند، عبارتنداز:

اختلالات کروموزومی ،به‏خصوص سندرم داوون.

بیماری ‏های اسکلتی مانند استئوژنزیس ایمپرفکتا عفونت‏های  جنینی  مانند هرپس یا سرخجه.

ناهنجاری ‏های دستگاه عصبی مرکزی ، مانند آن‏انسفالی.

بیماری ‏های خونی ، مانند اریتروبلاستوزیس فتالیس.

اختلالات مادرزادی  سوخت و ساز بدن (اختلالات شیمیایی  یا کمبود آنزیم‏ها)مانند سیستین اوری یا بیماری  ادرار شربت افرا.

به‏ندرت، سلول‏ها رشد نمی ‏کند، بنابراین فرآیند باید تکرار شود. اگرچه، هراسی نداشته باشید. این مسئله به معنای  این نیست که کودک مشکلی  دارد.

خطرات آمنیوسنتز عبارتنداز: آسیب به جنین، جفت یا طناب نافی ، عفونت، سقط خود به ‏خودی  یا زایمان پیش از موعد. استفاده از سونوگرافی برای  هدایت سوزن می تواند به عدم ایجاد عوارض کمک کند ولی کاملاً خطر آن را از بین نمی ‏برد. ممکن است خون جنین وارد خون مادر شود که وقوع این حالت مشکل ساز است، چرا که خون مادر و جنین جدا از هم است و ممکن است گروه خون متفاوت داشته باشند. این خطر برای  مادری که Rh منفی  است و جنین او Rh مثبت است، بیشتر می ‏باشد .این نوع خونریزی می تواند باعث ایجاد ایمنی  خودی شود. برای جلوگیری از بروز این حالت باید به زنی که Rhمنفی است، هنگام انجام آمنیوسنتز، آمپول روگام تزریق شود.

بیش از ۹۵% زنان که آمنیوسنتز می ‏شوند می ‏دانند که کودک آنها اختلالی را ندارد که تست برای آن انجام شده است. از بین رفتن جنین به‏دلیل عوارض ناشی از آمنیوسنتز کمتر از ۳% اتفاق می ‏افتد. اما این آزمایش تنها باید بدست فردی با تجربه انجام شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کپچا *