آنچه در مورد بیماری های بارداری باید بدانید

112

بیماری  پنجم که پاروو ویروس ۱۹B نیز نامیده می ‏شود، نوع به‏ خصوصی راش پوستی (قرمز رنگ شدن پوست که با ویروس پارو در سگ‏ها مرتبط نیست) است. این بیماری یک عفونت خفیف نسبتا مسری و منتقله از راه هواست و به راحتی در بین گروه‏های کوچک مانند کلاس‏های درس یا مراکز مراقبتی روزانه، گسترش می ‏یابد. اگرچه یک زن فقط ۱۰% احتمال عفونت بعد از تماس را خواهد داشت.

راش بیماری پنجم مانند قرمزی ناشی از سیلی پوست است. قرمزی به‏ طور مرتب ظاهر و ناپدید می ‏شود و بین ۲ تا ۳۴ روز ادامه می ‏یابد. درد مفاصل علامت دیگر بیماری است. هیچ درمانی برای آن وجود ندارد.

عفونت با این ویروس در دوران بارداری اهمیت دارد، چرا که در تولید گلبول‏های قرمز در بدن مادر و جنین، اختلال ایجاد می ‏کند. عفونت بااین ویروس در زن باردار  می تواند باعث ایجاد هپاتیت یا التهاب قلب (کاردیتیس) خفیف جنین شود و  می تواند سلول‏های خونی جنین را تحریک کند. اگر فکر می ‏کنید که در دوران بارداری با این ویروس در تماس بوده ‏اید، با پزشک خود تماس بگیرید. انجام آزمایش خون نشان می ‏دهد که آیا قبلاً با ویروس تماس داشته ‏اید یا خیر. در غیر این صورت پزشک شما را تحت نظر می ‏گیرد و از نظر وجود اختلالات جنین مورد بررسی  قرار می ‏دهد. برخی  مشکلات جنینی  را می ‏توان پیش از تولد، حل کرد.

بررسی  از نظر سیستیک فایبروزیس

سیستیک فایبروزیس (CF) نوعی  اختلال ژنتیکی  است که باعث ایجاد مشکلات گوارشی و تنفسی می ‏شود. این بیماری بدن را به تولید موکوس چسبناک وا می ‏دارد که در ریه ‏ها، پانکراس و دیگر ارگان‏ها ساخته می ‏شود و  می تواند به مشکلات گوارشی و تنفسی منجر شود. معمولاً بیماری افراد مبتلا در اوایل زندگی تشخیص داده می ‏شود. امروزه به کمک تکنولوژی نوین و روش‏های بررسی جدید، می ‏توانیم خطر زایمان نوزادی مبتلا به CF را تعیین کنیم. تست تشخیص سیستیک فایبروزیس  می تواند قبل از حاملگی برای تعیین اینکه آیا هر دو یا یکی از والدین حامل ژن بیماری هستند، پیشنهاد شود. تست  می تواند در سه ماهه اول و دوم بارداری نیز صورت گیرد تا بدانیم آیا جنین هم به بیماری مبتلاست یا خیر. متخصصان پزشکی معتقدند که قفقازی ‏ها باید تست CF را انجام دهند زیرا نقایص تولد در این گروه بیشتر شایع است. برای  این منظور از نمونه خون یا بزاق استفاده می ‏شود.

احتمال آنکه شما حامل ژن بیماری باشید، خیلی کم است. برای  آنکه یک نوزاد دچار CF باشد، باید هر دوی والدین حامل ژن این بیماری باشند، اگر فقط یکی از والدین حامل ژن باشد، کودک این بیماری را نخواهد داشت. یک کپی متغیر از ژن CF باعث حامل شدن فرد برای سیستیک فایبروزیس می ‏گردد ــ یک حامل، بیماری  CF را ندارد ــ شما حتی اگر هیچ‏کس در خانواده ‏تان این بیماری را ندارد، می ‏توانید حامل باشید حتی  اگر قبلاً بچه ‏هایی داشتید و آنها به این بیماری  مبتلا نبوده ‏اند. ۳% سفید پوستان، ۲% سرخپوستان، ۵/۱% آفریقایی  – آمریکایی ‏ها و ۱% آسیایی ‏ها، حامل ژن بیماری هستند. با این حال سابقه خانوادگی  ابتلا به CF، احتمال حامل ژن بودن را افزایش می ‏دهد.

آزمایش برای سیستیک فایبروزیس. آزمایش برای سیستیک فایبروزیس، روزبه ‏روز مورد توجه بیشتری قرار می ‏گیرد. معمولاً انجام آن پیش از بارداری به زوج‏هایی که جهت مشاوره ژنتیک مراجعه می ‏کنند، توصیه می ‏شود. یکی  از آزمایش‏های موجود، آزمایش کامل CF نام دارد که قادر به شناسایی بیش از ۱۰۰۰ جهش در ژن CF است. این روش ‏شناسایی به پزشکان اجازه می ‏دهد حاملان ژن بیماری را به دقت شناسایی  کنند و در نتیجه، جهت مشاوره و تشخیص پیش از تولد اقدام نمایند.

اگر هم شما و هم همسرتان حامل ژن  CFباشید، به احتمال ۲۵% کودکتان دچار سیستیک فایبروزیس خواهد شد؛ حتی اگر سایر فرزندان شما دچار این مشکل نشده باشند. می ‏توان جنین را در دوران بارداری  و در حوالی  هفته‏ های  ۱۰ یا ۱۱ بارداری ، با نمونه‏ برداری از پرزهای  جفتی ، مورد آزمایش قرار داد. از آ ۰ منیوسنتز نیز می ‏توان برای  آزمایش جنین استفاده کرد.

برخی جهش‏ های ژن CF وجود دارد که تست‏های رایج نمی تواند آن را شناسایی  کند. این بدان معناست که می ‏توان گفت شما حامل ژن نیستید درحالی ‏که واقعا حامل ژن هستید. تست نمی تواند همه جهش‏ های CF را شناسایی  کند چرا که محققان همه آنها را تاکنون کشف نکرده ‏اند. اگرچه، جهش ناشناخته ژن CF نادر است.

اگر سیستیک فایبروزیس نگرانتان کرده است و یا سابقه خانوادگی این بیماری را دارید، در این باره با پزشک خود صحبت کنید. برای افرادی که در معرض خطر بالاتر ابتلا به بیماری قرار دارند. (مانند هند و اروپایی ‏ها، شامل یهودی ‏های اشکنازی )، انجام آزمایش توصیه می ‏شود. انجام آزمایش یک تصمیم ‏گیری شخصی است که شما و همسرتان براساس اطلاعاتی که گروه مراقبتی شما در اختیارتان قرار می ‏دهد، به آن دست می ‏یابید.

برخی زوج‏ها نمی ‏خواهند آزمایش را انجام دهند، زیرا پاسخ آن تغییری در تصمیم آنها مبنی بر ادامه بارداری ایجاد نخواهد کرد. به‏ علاوه شاید نخواهند مادر و جنین را در معرض خطرات  CVSیا آمنیوسنتز قرار دهند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کپچا *