آیادر بارداری ‏های قبلی،پیش از این بارداری و یا در طی بارداری دچار تشنج شده اید؟

60

تشنج ‏ها

اگر در بارداری ‏های  قبلی ، پیش از این بارداری  و یا در طی بارداری دچار تشنج شده‏اید، باید پزشک خود را در جریان بگذارید. واژه دیگر که به جای حملات ناگهانی می ‏توان استفاده کرد تشنج است.

تشنج‏ها اغلب بدون پیش آگهی رخ می ‏دهند. تشنج نشان دهنده وضعیت غیرطبیعی  دستگاه عصبی ،به‏ خصوص مغز است. در تشنج معمولاً فرد کنترل بدن خود را از دست می ‏دهد. این مشکل در دروان بارداری جدی ‏تر می ‏شود و می تواند سلامت جنین را به خطر بیاندازد.

اگر تا به حال دچار تشنج نشده‏اید، بدانید که یک حمله کوتاه مدت سرگیجه یا احساس سبکی در سر را تشنج نمی ‏گویند. معمولاً زمانی می ‏توان تشخیص تشنج را مطرح کرد که فردی  شاهد ایجاد آن در شما باشد و علایم ذکر شده، وجود داشته باشند. ممکن است برای  تشخیص تشنج انجام الکترو انسفالوگرافی (EEG)ضرورت داشته باشد.

اگر صرع دارید: ۱ نفر از هر ۱۰۰ نفر حامله به صرع مبتلا هستند، بنابراین در یک زن مبتلا به صرع حامله شدن نادر نیست. اگرچه، کنترل صرع در بارداری خیلی مهم است چرا که تشنج ‏ها  می تواند یک مادر باردار و کودکش را بکشند. طی  بارداری ، نوسانات هورمونی  ممکن است روی  صرع تأثیر داشته باشند. اگرچه، فقط ۱ تا ۲% زنان مبتلا به صرع طی  بارداری  یا زایمان خود دچار تشنج می ‏شوند.

اگر شما برای درمان صرع خود والپورات مصرف می ‏کنید، قبل از باردار شدن با پزشک خود صحبت کنید. مطالعات نشان می ‏دهد اگر برای  درمان صرع والپورات مصرف می ‏کنید خطر نقایص عمده تولد در شما زیاد است. درمان با لاموتریجین به تنهایی هیچ خطری  از ناهنجاری جنینی  را نشان نداده است. اگر صرع دارید به محض اینکه متوجه شدید باردارید با پزشکتان تماس بگیرید. وی می تواند شما را راهنمایی کند.

داروهای  کنترل تشنج. اگر برای کنترل یا پیشگیری از بروز تشنج دارو مصرف می ‏کنید، حتما در ابتدای بارداری پزشک خود را در جریان این موضوع قرار دهید. برای کنترل تشنج در بارداری می ‏توان دارو مصرف نمود ولی برخی داروها کم خطرتر از سایرین هستند.

برای  مثال، دیلانتین می تواند باعث ایجاد نقایص مادرزادی در جنین شود که برخی از آنها عبارتنداز: ناهنجاری ‏های صورت، کوچک بودن سر (میکروسفالی ) و تأخیر در تکامل. برای  پیشگیری از بروز تشنج در دوران بارداری ،داروهای  دیگری استفاده می ‏شود. یکی از متداول‏ترین داروها،  فنوباربیتالاست که در مورد بی ‏خطر بودن آن، نگرانی ‏هایی  وجود دارد.

اگر در دوران بارداری خود یا هر زمان دیگری دچار تشنج شده‏اید، باید با پزشک خود در این مورد صحبت کنید و در طول بارداری ، بیشتر تحت مراقبت و کنترل باشید. اگر در این مورد پرسش‏ ها یا نگرانی ‏هایی دارید، آنها را با پزشک خود در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کپچا *