انواع هپاتیت

144

هپاتیت A: هپاتیت A (HAV) حدود ۵۰% همه موارد هپاتیت در ایالت متحده آمریکاست و از طریق دهانی ــ مقعدی  منتقل می ‏شوند، مانند تماس با کهنه کثیف بچه و سپس تماس دستان شما با دهانتان، نوشیدن آب آلوده یا خوردن غذاهای آلوده. هپایت Aنوعی  از هپاتیت است که اگر به کشورهای در حال توسعه سفر می ‏کنید بیشتر در معرض ابتلای  به آن قرار دارید.

خوشبختانه، بروز هپاتیت A طی  بارداری  کمتر از ۱ در ۱۰۰۰ مورد است. در ایالت متحده، زنان بارداری  که بیشتر در معرض خطر قرار دارند آنهایی هستند که اخیرا به مکان‏ هایی مانند آسیای  جنوب شرقی ، چین، آفریقا، آمریکای  مرکزی ، مکزیک و خاورمیانه مسافرت کرده‏اند یا از آنجا مهاجرت کرده‏اند.

علائم HAV شامل تب، احساس کسالت، بی ‏اشتهایی ، تهوع و درد شکم و زردی  است. هپاتیت A با تست خون که آنتی ‏بادی  اختصاصی (Igm) را اندازه‏گیری  می ‏کند، تشخیص داده می ‏شود.

زن باردار هپاتیت A را به کودک در حال رشد خود انتقال نمی ‏دهد. اگر زنی طی  بارداری  در معرض هپاتیت A قرار گیرد، ممکن است گاماگلوبولین هپاتیت به وی داده شود تا وی  را از ابتلا به بیماری  نجات دهد.

مشکلات جدی  ناشی از HAV نادر هستند و درمان آن استراحت و رژیم غذایی سالم است. معمولاً زن متبلا به هپاتیت A در عرض چند ماه بهبود می ‏یابد.

هپاتیت B: HBV یکی  از آلوده‏ترین اشکال هپاتیت است که بیش از ۴۰% همه موارد هپاتیت را در آمریکا تشکیل می ‏دهد. HAV و HBV با هم ۹۰% کل هپاتیت در این کشور را ایجاد می ‏کنند. بیش از یک میلیون آمریکایی  حاملان مزمن HBV هستند.

هپاتیت B به‏ دلیل این که محتمل‏ترین نوع هپاتیت است که از مادر به جنین منتقل می ‏شود، بزرگ‏ترین نگرانی طی بارداری است،به خصوص اگر مادر در اواخر بارداری  به آن مبتلا شود. تقریبا تمام موارد به‏ دلیل تماس با خون مادر یا از تماس با ترشحات موجود در کانال زایمان روی  می ‏دهد. در ایالت متحده آمریکا به تنهایی ، بیش از ۱۵۰۰۰ زن باردار هپاتیت  Bدارند. افرادی  که بیشتر در معرض هپاتیت B قرار دارند عبارتند از: افرادی  که مواد مخدر داخل وریدی مصرف می ‏کنند، آنهایی که سابقه بیماری منتقله جنسی  دارند، تماس با افراد مبتلا به HBV یا فرآورده‏های خونی که حاوی هپاتیت  Bهستند.انتقال جنسی اکثرا به ‏وجود آورنده موارد هپاتیت در آمریکا هستند.

تحقیقات نشان می ‏دهد خطر ابتلا به HBV در افرادی  که در آسیای  جنوب شرقی  یا جزایر اقیانوس آرام به دنیا می ‏آیند بیشتر است. در مقایسه با جمعیت آمریکا، هپاتیت B 25 تا ۷۵ برابر در این جمعیت‏ ها بیشتر است.

علائم هپاتیت B شامل تهوع، علائمی  مانند آنفلوانزا، زردی ، ادرار تیره رنگ، درد در اطراف یا درون کبد یا قسمت فوقانی شکم می ‏باشد. آزمایش مهم است چرا که برخی علائم HBV مانند تهوع و استفراغ در بارداری ‏های  معمولی شایع هستند.

تقریبا نیمی از تمام موارد HBV در بزرگسالان علامت داراست، این به این معناست که نیمی  دیگر علامتی  ندارند. افراد آلوده به HBV بدون علامت، عفونت را حمل می ‏کنند و ویروس را بقیه عمر در بدنشان دارند. به ‏عنوان یک حامل، آنها می ‏توانند بیماری  را به افراد دیگر منتقل کنند، حتی  اگر به‏ طور فعال آلوده نباشند. این یک دلیل است که همه دهندگان خوب از نظر HBV بررسی می ‏شوند.

حدود ۱۰ تا ۲۰% همه کودکان متولد شده از مادران با تست مثبت از نظر HBV، بیماری  را می ‏گیرند. یک نوزاد می تواند با شیردهی و تماس نزدیک با مادرش بعد از تولد،
مبتلا شود. کودک آلوده به HBV  می تواند خیلی بیمار باشد.

اگر زنی در تماس بوده باشد و تست ‏های خونی  آنتی ‏بادی  علیه HBV را نشان ندهد، وی باید هرچه زودتر بعد از تماس واکسینه شود. واکسن با تحریک وی برای تولید آنتی ‏بادی اعمال اثر می ‏کند. اگر وی  در آینده در تماس قرار گیرد، به هپاتیت B آلوده نمی ‏شود. وی  ممکن است نیاز به تزریق ایمونوگلوبولین هم داشته باشد.

واکسن هپاتیت B در دوران بارداری  بی ‏خطر است. زنی  که در معرض خطر است می تواند در دوران بارداری  واکسینه شود.

دکترها توصیه می ‏کنند که کودکان در زمان تولد واکسینه شوند، سپس یک هفته، یک ماه و ۶ ماه بعد از تولد هم واکسینه شوند. اگر واکسن در منطقه شما در دسترس است با متخصص اطفال صحبت کنید.

هپاتیت C: در گذشته، هپاتیت C هپاتیت غیر از  Aو B نام داشت. HCV ممکن است در آنهایی  که انتقال خون داشته ‏اند یا از سوزن ‏های آلوده برای تزریقات وریدی مواد مخدر استفاده کرده‏ اند، به‏ وجود آید. اگرچه، ریسک کنونی ابتلا به HCV از طریق انتقال خون کمتر از ۱ نفر در یک میلیون نفر است.

تخمین زده شده که ۷/۲ میلیون نفر در ایالت متحده آمریکا به‏طور مزمن به HCV مبتلا هستند و اکثرا در سنین ۴۰ تا ۵۹ سالگی  قرار دارند. در حال حاضر برای  هپاتیت C واکسنی  وجود ندارد. هیچ درمان پیشگیری  کننده‏ای  برای  هپاتیت C وجود ندارد. ایمونوگلوبولین در مورد HCV مؤثر نیست. اگر هپاتیت C دارید، ممکن است طی بارداری متخصص کبد شما را معاینه کند و کنترل عملکرد کبد را در سراسر بارداری  ادامه دهد.

میزان انتقال به جنین از یک مادر آلوده پایین است و به نظر نمی ‏رسد که شیردهی  ویروس هپاتیت C را به نوزاد انتقال دهد. اگرچه، قبل از تولد کودک در مورد این موقعیت با پزشک خود صحبت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کپچا *