بیماری سلیاک در بارداری

319

بیماری سلیاک که اسپروسلیاک نیز نام دارد، یا اسپرو یا برفک غیرگرمسیری و انتروپاتی حساس گلوتن که بیماری گوارشی است که روی روده کوچک اثر دارد و با جذب مواد مغذی از غذاها تداخل می ‏کند. واکنش ایمنی زمانی در روده کوچک شما صورت می ‏گیرد که غذایی بخورید که حاوی گلوتن باشد. گلوتن در غذاهایی یافت می ‏شود که از آرد سفید، گندم، جو و گندم سیاه و جو صحرایی تهیه شده‏ اند. این واکنش ایمنی سطح روده را تخریب می ‏کند و بدن شما نمی تواند مواد مغذی خاص را از غذاهایی که می ‏خورید جذب کند. علائم بیماری شامل اسهال، درد شکمی و نفخ و تحریک ‏پذیری و افسردگی است.

این مشکل موروثی است و اغلب در زنان بیشتر از مردان روی می ‏دهد. این بیماری در اروپای غربی معمول بوده و در آسیایی ‏ها و آفریقایی ‏ها نادر است. تحقیقات نشان می ‏دهد که مشکل ممکن است در ۱ نفر از هر ۲۵۰ آمریکایی روی دهد. ممکن است بیماری نسبتا معمولی باشد که طی حاملگی می ‏توان آن را نادیده گرفت، چرا که علائم می تواند به دیگر مشکلات نسبت داده شود.

اکثر پزشکان اطلاعات زیادی در مورد این بیماری ندارند و تشخیص آن می تواند مشکل باشد. برخی محققان معتقدند که بیماری سلیاک ممکن است باعث ناباروری زن و مرد و سقط‏های خودبه‏ خود مکرر گردد.

اگر بیماری سلیاک دارید، مهم است که قبل از حاملگی تحت کنترل باشید. سلیاک معمولاً با خوردن رژیم غذایی فاقد گلوتن بهبود می ‏یابد. به‏ خاطر اینکه فولیک اسید در فرآورده‏ های غلات غنی شده وجود دارد، شاید شما نیاز داشته باشید که مکمل‏ هایی مصرف کنید تا مطمئن شوید میزان کافی از این ماده مهم (اسیدفولیک) را دریافت کردید.

بیماری سلیاک ممکن است برای اولین بار در حاملگی یا بعد از تولد کودک بروز کند. زنان که بیماری سلیاک درمان نشده دارند در خطر بیشتری از نظر سقط خود به‏ خود، IUGR و وزن کم کودک زمان تولد هستند. اگر علائم بیماری را دارید، با پزشک خود در مورد آنها صحبت کنید.ممکن است نیاز باشد که با یک متخصص تغذیه ملاقات کنید تا برنامه‏ ریزی غذایی مفیدی داشته باشید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کپچا *