تزریق واکسن سه گانه در بارداری

321

ویکی نی نی: بدون شک در بارداری یکی از مراقبتهایی که مادران باید انجام دهند انجام واکسیناسیون است.  یکی از واکسنهایی که در این دوران درباره انجام آن باید با پزشک صحبت کنید واکسن ام ام آر  است.

واکسن ام ام آر چیست؟

این واکسن شامل سرخک، سرخجه و اوریون است. به طور کلی در هر بارداری  ۳ تا ۵ درصد احتمال تولد نوزاد ناقص وجود دارد. واکسن ام ام آر یکی از راه‌های حصول اطمینان از این است که شما و کودک‌تان در برابر بیماری‌هایی که ذکر شد، ایمن هستید.

سرخک از انواع ویروسهایی است که باعث بثورات در بدن میشود. اگر مبتلا به سرخک شوید احتمالا کمی تب داشته وسایر علائم سرماخوردگی مانند سرفه، آبریزش بینی و همچنین آبریزش از چشم و قرمزی را خواهید داشت. افرادی که واکسن سرخک را در بارداری دریافت میکنند برای از بین بردن کامل خطر نیاز به تزریق دوباره دارند.

اوریون نیز ویروسی است که گره‌های لنفاوی را تحت تاثیر قرار می‌دهد که زیر فک قرار دارند. اگر مبتلا به اوریون شوید تب خفیفی خواهید داشت و علائمی مانند بدن درد و سردرد را نیز تجربه خواهید کرد.

Fruit for baby-Recoveredسرخجه هم نوعی ویروس است که باعث تب و بثورات خفیف در بدن میشود. اگر به سرخجه مبتلا شوید دچار بدن درد، درد مفاصل، سردرد، چشمهای خیس و قرمز و همچنین آبریزش بینی خواهید شد.

واکسن ام ام آر ترکیبی است که شامل ویروس زنده هر سه بیماری ذکر شده است و به بدن کمک میکند آنتی‌‌بادی‌های این ویروسها را ساخته و برای حملات آینده سیستم ایمنی بدن را کمک می‌کند.

آیا تزریق ام ام آر در دوران بارداری مشکلی ندارد؟
به طور تئوری اگر شما باردار باشید و واکسن ام ام آر تزریق کنید، احتمال ابتلا به سرخجه بالا می‌رود. با این حال هیچ مطالعه‌ای این مورد را ثابت نکرده و تجزیه و تحلیلها به صورت نظری باقی مانده است. ابتلا به سرخجه در بارداری میتواند مشکلات جدی برای جنین به وجود آورد و  نقایص هنگام تولد مانند نقص قلبی، عقب ماندگی ذهنی، ناتوانی در شنیدن، مشکلات بینایی و… شود. با این حال موارد مختلفی هم دیده شده که زنان باردار  مبتلا به سرخجه که واکسن ام ام آر دریافت کردند، کودکانی سالم به دنیا آوردند. تزریق این واکسن هیچ عارضه جانبی ندارد هرچند باید پیش از تزریق با پزشک درباره احتمال عوارض جانبی صحبت کنید. برخی از عوارض جانبی گزارش شده شامل: درد و بی‌حسی در محل واکسیناسیون، تب بسیار خفیف، تغییر رنگ جزئی روی پوست محل تزریق. عوارض جانبی جدی هم میتواند شام تب و تشنج باشد.

آیا میتوان این واکسن را با سه تزریق مختلف انجام داد؟
واکسن ام ام آر واکسن ترکیبی از سه ویروس سه بیماری است و به صورت جداگانه نمیتواند تزریق شود و با یک تزریق فرد نسبت به هر سه بیماری ایمن میشود.

آیا واکسن ام ام آر جیوه دارد؟
برخی افراد نگران هستن که واکسن سه گانه حاوی جیوه باشد. با این حال هیچ اطلاعات علمی این را ثابت نکرده است. در حقیقت ماده نگهدارنده‌ حاوی جیوه در این واکسن استفاده نشده است.

منبع:نی نی بان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کپچا *