تغییرات پوستی در بارداری

207

عنکبوت‏های عروقی (که تلانژکتازی یا آنژیوم نامیده می ‏شوند) برآمدگی ‏های کوچک قرمزی هستند که شاخه ‏های متعددی از آن به اطراف گسترش می ‏یابند. این وضعیت در ۶۵% زنان سفید پوست باردار و ۱۰% زنان سیاه پوست باردار بروز می ‏کند.

تغییر دیگر، قرمز شدن کف دست‏هاست که اریتم پالمار نامیده می ‏شود. ۶۵% زنان سفید پوست و ۳۵% زنان سیاه پوست در دوران بارداری خود دچار اریتم پالمار می ‏شوند.

عنکبوت‏های عروقی و اریتم پالمار معمولاً با هم ایجاد می ‏شوند و علایم، موقتی هستند و مدت کوتاهی پس از زایمان، از بین می ‏روند. احتمالاً این دو تغییر به ‏دلیل افزایش سطح استروژن در دوران بارداری ایجاد می ‏شوند.

در بسیاری  از زنان، پوست بخش تحتانی شکم به وضوح تیره ‏تر می ‏شود و رنگی قهوه ‏ای  ــ سیاه پیدا می ‏کند. این ناحیه پر رنگ، یک خط طولی درست می ‏کند که به آن خط سیاه می ‏گویند.

مطالعات نشان می ‏دهد که ۵۵% زنان مبتلا به پسوریازیس طی حاملگی بهبود می ‏یابند که این بهبود ممکن است به‏ خاطر افزایش سطوح استروژن باشد. اگر شما مبتلا به اگزما شدید و از کرم پوست بامجوز استفاده کردید با پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می ‏کنید صحبت کنید. تحقیقات نشان داده است که الیدل و پروتوپیک ممکن است ریسک بالقوه ‏ای برای سرطان باشد. به‏ علاوه، این داروها، نباید برای درمان بثورات و جوش کهنه بچه یاهرگونه جوش دیگر که کودک شما ممکن است داشته باشد، مورد استفاده قرار گیرد.

فولیکولیت خارش‏دار بارداری  (PFP) در سه ماهه سوم و دوم روی  می ‏دهد. این مشکل پوستی  معمولاً به‏ صورت منطقه قرمز در فولیکول‏ های روی قفسه سینه و پشت ظاهر می ‏شود و معمولاً شامل خارش خفیفی نیز هست. مشکل ۲ تا ۳ هفته بعد از زایمان حل می ‏شود.

خارشک بارداری  یک بیماری پوستی خفیف است که در بارداری روی می ‏دهد. معمولاً یک تشخیص استثنایی  است. زمانی که تشکیل روی می ‏دهد، می تواند مانند نیش یک حشره باشد و شروع به خارش کند. البته هیچ خطری برای مادر و جنین ندارد. درمان آن شامل کرم‏های ضدخارش و استروئید است. مشکل معمولاً بلافاصله بعد از زایمان رفع می ‏شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کپچا *