تکامل غیرطبیعی جنین چه زمانی رخ می دهد ؟

123

تراتولوژی دانش بررسی تکامل غیرطبیعی جنین است. در کمتر از نیمی از تمام موارد، علت مشخصی برای پیدایش یک نقص مادرزادی یافت می ‏شود.اغلب متخصصان مامایی و کسان دیگری که از زنان باردار مراقبت می ‏کنند درباره موادی که ممکن است آسیب ‏رسان باشند (تراتوژن) از شما سؤال می ‏کنند.تراتوژن به ماده ‏ای گفته می ‏شود که می تواند موجب پیدایش اختلالات مادرزادی ــ مانند بد شکلی ‏های ساختاری جزئی یا عمده و یا اختلال در کارکرد اعضای بدن ــ گردد.گرچه پژوهشگران موفق به اثبات آسیب ‏رسان بودن برخی مواد که ما فکر می ‏کنیم به جنین صدمه می ‏رسانند نشده ‏اند ولی صدمه‏ زا بودن بعضی مواد دیگر را اثبات کرده‏ اند.

بعضی عوامل در صورتی که تماس با آنها در زمان بحرانی و به ‏خصوص در روند تکامل جنین رخ دهد، می ‏توانند سبب ایجاد نقایص عمده شوند ولی ممکن است در سایر اوقات  آسیب ‏رسان نباشند. هنگامی که تکامل اصلی جنین به پایان برسد (معمولاً تا هفته سیزدهم) اثر یک ماده به ‏خصوص برروی جنین می تواند فقط محدودیت رشد و یا کوچک بودن اندازه بعضی اعضای جنین باشد و نقایص ساختاری عمده کمتر ایجاد می ‏شوند.

یک نمونه از آنها سرخجه است؛ اگر این عفونت در سه ماهه نخست بارداری ایجاد شود، اختلالات ساختاری متعددی مانند ناهنجاری ‏های قلبی رخ می ‏دهند، اما اگر عفونت سرخجه پس از این زمان رخ دهد، خطر آن کمتر خواهد بود.

wikinini.com ویکی نی نی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کپچا *