حاملگی و کم‏ خونی داسی شکل

483

زن مبتلا به کم‏ خونی داسی شکل  می تواند حاملگی  بی ‏خطری  داشته باشد. اگرچه، اگر شما بیمار هستید، احتمال بیشتری برای داشتن مشکلاتی دارید که می تواند روی سلامت خودتان و کودکتان تأثیر بگذارد. طی حاملگی،بیماری ممکن است شدیدتر شود و دردهای متناوب ممکن است بیشتر روی دهد. ریسک زایمان زودرس و داشتن کودک با وزن کم در شما افزایش می ‏یابد. شما نیاز به مراقبت‏ های اولیه دوران بارداری و کنترل دقیق در سراسر حاملگی دارید. اگر پدر کودک زمینه کم‏ خونی داسی شکل را دارد، کودک به احتمال ۴۱ مبتلا به بیماری خواهد شد. اگر پدر اینطور نباشد،کودک ممکن است فقط حامل و مستعد بیماری  باشد.

تا سال ۱۹۹۵، هیچ درمان مؤثری برای کم‏ خونی داسی شکل وجود نداشت، غیر از انتقال خون، تا از داسی شدن سلول‏ های خون که بحران درد را ایجاد می ‏کردند پیشگیری کند. اما امروزه محققان کشف کرده‏اند که هیدورکسی اوره دفعات حملات درد در برخی از بالغین که بیماری شدید دارند را تا ۵۰% کاهش می ‏دهد. هم‏اکنون ما هیدروکسی  اوره را برای زن حامله توصیه نمی ‏کنیم. اگرچه، محققان روی داروهای  درمانی جدید برای کمک به کاهش مشکلات بیماری مطالعاتی  را انجام می ‏دهند.

تست‏هایی برای بیماری  کم‏ خونی داسی شکل و شناسایی زمینه ژنتیکی  آن وجود دارد، تست و آزمایش خون هم  می تواند در آشکارسازی  کمک کند. همچنین تست‏ هایی در دوران بارداری وجود دارد که می تواند کشف کند که آیا کودک بیماری را دارد یا فقط حامل عامل آن خواهد بود. اکثر کودکان مبتلا به کم‏ خونی داسی شکل امروزه به کمک تست‏ های غربالگری نوزادان شناسایی می ‏شوند. پزشک شما در بارداریبه کم‏ خونی داسی شکل شما دقت بیشتری خواهد کرد. با تیم مراقبت سلامت خود همراه باشید تا حتی ‏الامکان سالم بمانید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کپچا *