کلامیدیا چیست ؟

136

نوعی  بیماری  مقاربتی  شایع است که هر ساله بین ۳ و ۵ میلیون انسان را مبتلا می ‏کند. عفونت به ‏وسیله میکروبی  ایجاد می ‏شود که به سلول‏های  سالم خاصی  حمله ‏ور می ‏شود. عفونت  می تواند از راه آمیزش جنسی  (شامل آمیزش جنسی  از راه دهان) منتقل شود.

بین ۲۰ تا ۴۰% تمام زنان فعال از نظر جنسی ، احتمالاً در دوره‏ای  از زندگی  خود با کلامیدیا در تماس بوده‏ اند. در حقیقت حدود ۱۰% همه زنان حامله کلامیدیا دارند.

عفونت کلامیدیایی در افراد جوانی  که بیش از یک شریک جنسی دارند، بیشتر دیده می ‏شود. این عفونت در زنان مبتلا به بیمارهایی  مقاربتی  دیگر نیز ممکن است ایجاد شود. برخی  پزشکان اعتقاد دارند که در زنانی  که قرص‏های  ضدبارداری  مصرف می ‏کنند، عفونت کلامیدیایی  شایع‏ تر است. روش ‏های  ضدبارداری  محافظت کننده مانند دیافراگم و کاندوم که با اسپرم‏ کش‏ها استفاده شوند، می ‏توانند مانع از ایجاد عفونت شوند.

یکی  از جدی ‏ترین عوارض عفونت کلامیدیایی ، بیماری  التهابی  لگن(PID) است.  PIDبه عفونت شدید اعضای تناسلی  فوقانی  شامل رحم، لوله‏ های  فالوپ و حتی تخمدان‏ها گفته می ‏شود. ممکن است درد لگن وجود داشته باشد و یا اصلاً فاقد هر نوع علامتی  باشد.  PID می تواند از یک عفونت درمان نشده که در سراسر ناحیه لگنی  گسترش یافته است به‏ وجود آید. کلامیدیا یکی  از علل اصلی  PID است. اگر PID طول کشیده یا مکرر باشد  می تواند سبب آسیب اعضای  تناسلی ، لوله‏ های  فالوپ و رحم شود و چسبندگی ‏هایی  به‏ وجود آورد. برای  ترمیم این وضعیت، جراحی  لازم است. در صورتی  که لوله ‏ها آسیب دیده باشند، بافت جوشگاهی  ایجاد شده خطر بارداری  خارج رحمی  (لوله‏ای ) را افزایش می ‏دهد و باردار شدن را دشوار می ‏کند (نازایی ).

مادر آلوده به عفونت  می تواند آلودگی  را به کودک خود، هنگامی  که از مجرای  زایمانی  عبور می ‏کند، منتقل سازد. احتمال ابتلای  فرزند مادری  که آلوده به عفونت است، ۲۰ تا ۵۰% است. ممکن است موجب عفونت چشم شود که به راحتی  قابل درمان است. یکی  از عوارضی  که جدی ‏تر محسوب می ‏شود عبارت است از پنومونی  (ذات‏الریه) که ممکن است به بستری  کردن نوزاد نیاز باشد.

تحقیق نشان داده است که عفونت کلامیدیایی  با بارداری  خارج رحمی  در ارتباط است. یک مطالعه نشان داد که ۷۰% زنان با بارداری  خارج رحمی ، عفونت کلامیدیایی  داشتند. اگر زنی  می ‏خواهد باردار شود، بهتر است که از نظر وجود این بیماری  مقاربتی  ــ که به راحتی  درمان می ‏شود ــ بررسی  گردد.

ممکن است هیچ علائمی  از کلامیدیا نداشته باشید اما عفونت  می تواند مشکلات جدی  ایجاد کند، البته اگر درمان نشده باقی ‏بماند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کپچا *