لوپوس طی بارداری

269

همه لوپوس‏ های بارداری  باید پرخطر در نظر گرفته شود، اگرچه اکثر این حاملگی ‏ها کاملاً طبیعی  هستند. پر خطر به معنای  این است که مشکلات قابل حلی  ممکن است طی  بارداری روی  دهد و آنها باید مورد انتظار ما باشند. بیش از ۵۰% تمام بارداری ‏های  همراه با لوپوس کاملاً طبیعی  هستند، اکثر کودکان هم طبیعی  هستند، اگرچه ممکن است کودکان تا حدودی  نارس باشند.

حدود ۳۵% تمام زنان حامله مبتلا به لوپوس آنتی ‏بادی ‏هایی  دارند که با عملکرد جفت تداخل دارد. این آنتی ‏بادی ‏ها ممکن است باعث انعقاد خون در جفت شود و مانع رشد جفت و عملکرد طبیعی  آن گردد. برای  حل این مشکل، درمان با هپارین ممکن است توصیه شود. برخی  پزشکان دوز کمی  آسپرین بچه را نیز اضافه می ‏کنند.

لوپوس معمولاً تحت تأثیر بارداری  قرار نمی ‏گیرد. اگرچه، سقط و زایمان زودرس و دیگر مشکلات در زمان زایمان در زنان مبتلا به لوپوس افزایش می ‏یابد.

ممکن است وجود پروتئین در ادرار به‏ دلیل کمی  افزایش جریان پلاسمای کلیوی ، بدتر شود. اگر در حمله قبلی کلیه‏ ها درگیر شده باشند و دچار آسیب کلیه ها شده باشید، باید مشکلات کلیوی  خود را طی بارداری  بررسی  و درمان کنید. اگر طی  بارداری دچار حمله شدید، شایع‏ترین علائم آرتریت و بثورات پوستی و خستگی  هستند. اگرچه، برخی زنان طی بارداری دچار بهبود علائم لوپوس می ‏شوند. ممکن است مشکلات خاص بارداری در زنان مبتلا به لوپوس بیشتر روی  دهد، مانند دیابت، عفونت دستگاه ادراری ، فشار خون بالا و پارگی زودرس کیسه آب.

دیابت و فشار خون ناشی از بارداری با مصرف پردنیزون رابطه دارند. مطالعات نشان می ‏دهد که ۲۰% تمام زنان حامله مبتلا به لوپوس به پره‏اکلامپسی دچار می ‏شوند. حدود نیمی از تمام بارداری ‏های  همراه با لوپوس قبل از هفته ۴۰ به پایان می ‏رسد. اگرچه، اکثر کودکان بدون مشکل به دنیا می ‏آیند، اما محدودیت رشد داخل رحمی  تا حدودی  در زنان مبتلا به لوپوس بیشتر است.

برای  محافظت از مادر معمولاً به تمام زنان مبتلا به لوپوس طی  زایمان استروئید ضربتی  و فشرده داده می ‏شود. بعد از تولد کودک، برخی  پزشکان معتقدند که استروئیدها باید داده شود یا زیاد گردد تا از حمله لوپوس در مادر پیشگیری  کند. زن مبتلا به لوپوس  می تواند شیر دهد. اگرچه برخی  داروها شامل پردنیزون، ممکن است تولید شیر را کند کرده یا مانع آن شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کپچا *