مصرف کلسیم و فسفر در بارداری

206
مصرف کلسیم و فسفر در بارداری

ویکی نی نی:مواد معدنی تقریبا برای تمام فعالیتهای بدنی ضروری هستند. مثلا اکسیژن با ترکیبی از آهن در خون جریان دارد و فقدان این ماده باعث کم خونی میشود. کلسیم، منیزیم و فسفر نیز در سلامت استخوان ها و دندانها موثرند.
منیزیم ، کلسیم و روی در دوره ی بارداری و قبل از آن اهمیت دارند.تحقیقات نشان داده است که نیاز به مواد معدنی دیگر دردوران بارداری افزایش پیدا نمیکند.این مواد عبارتند از کلرید سدیم ، پتاسیم ، مس ، ید ، سلنیوم ، منگنز ، فلوراید ، کرونیوم ، نیکل و سیلیکون.
۹۹ درصد کلسیم بدن در استخوانها و دندانها و یک درصد باقی مانده در پلاسمای خون و بافتهای نرم یافت میشود.قسمت عمده ی فسفر بدن در استخوانها یافت میشود.
نیاز به کلسیم در بارداری

concept - nutrition and pregnancy.
concept – nutrition and pregnancy.

کلسیم برای تشکیل دندان و استخوان های سالم طفل ضروری است.

 منابع کلسیممقدار کلسیم موجود
 ۶۰۰ میلی لیتر شیر نیم چرب ۶۸۰mg
۴۰ گرم ( ۲ قاشق غذاخوری) بادام۹۶mg
۵۰ گرم پنیر چدار۳۶۰mg
۴۵ گرم (۳ عدد)انجیر خشک۱۱۲/۵mg
۲۰گرم (۱ قاشق غذاخوری) کنجد۱۳۴mg
۱۰۰گرم (۱ پیاله کوچک) ماست۲۰۰mg
۵۰ گرم ساردین کنسرو شده در روغن۲۷۵mg

مقدار کلسیم مورد نیاز
توصیه سازمان بهداشتبرای زنان ۱۵ تا ۱۸ سال ۸۰۰ میلی گرم و برای زنان ۱۹ سال ۷۰۰ میلی گرم است.میانگین مصرف کلسیم در زنان ۱۶ تا ۳۴ ساله انگلیسی ۶۸۹ میلی گرم در هرروز است.این بدان معناست که تعدادی از زنان کمتر از مقدار توصیه شده کلسیم استفاده میکنند.
در دوره ی بارداری جذب کلسیم افزایش می یابد اما عموما نیازی به کلسیم اضافی نیست.البته این امر در مورد زنان باردار جوانی که ممکن است استخوان هایشان هنوز در حال محکم شدن باشد صدق نمیکند.چنین فردی برای رشدخود و فرزندش بیش از دیگران به کلسیم نیاز دارد.
تراکم کلسیم در جنین رو به رشد بیش از مادرش است.این بدان معناست که فرزند توسط مادر ذخیره ی خوبی از کلسیم دریافت میکند.
مقدار فسفر مورد نیاز
پیشنهاد سازمان بهداشت برای افراد ۱۹ سال و بالاتر از آن ۵۵۰ میلی گرم فسفر در روز است.زنان شیرده ۴۴۰ میلی گرم بیشتر از دیگران به فسفر نیاز دارند که مقدار آن در مجموع به ۹۹۰ میلی گرم در روز میرسد.

 منابع فسفرمقدار فسفر موجود
 ۶۰۰ میلی گرم شیر نیم چرب ۵۴۰mg
 ۴۰ گرم ( ۲ قاشق غذاخوری) بادام ۲۲۰mg
 ۵۰ گرم پنیر چدار ۲۴۵mg
 ۴۵ گرم (۳ عدد)انجیر خشک ۴۰mg
 ۲۰گرم (۱ قاشق غذاخوری) کنجد ۱۴۴mg
 ۱۰۰گرم (۱ پیاله کوچک) ماست ۲۶۰mg
 ۵۰ گرم ساردین کنسرو شده در روغن ۱۷۰mg

Calcium and phosphorus during pregnancy
منابع غذایی فسفر و کلسیم کدامند؟
کلسیم و فسفر هر دو در غذاهای زیر یافت میشوند.تقریبا نیمی از کلسیم مورد نیاز ما از شیر و پنیر و یک چهارم آن نان و دیگر غلات تامین میشود.
همچنین ، مصرف ۶۰۰ میلی گرم شیر در روز مقدار توصیه شده را تقریبا برطرف میسازد.منابع دیگر عبارتند از ماست ، پنیر سویا و نوشیدنیهای کلسیم دار سویا ، کنسرو و ماهی (همراه با استخوان) ، مانند ساردین و ماهی آزاد ، سبزیجات برگداری که برگ آنها سبز تیره باشد، خشکبار ، فندق ، بادام ، پسته و دانه های خوراکی خاصه کنجد.
افزودن دیگر مواد معدنی و ویتامین های کم مصرف ، مانند ویتامین D ، برای اطمینان از جذب و استفاده از کلسیم ضروری است.الکل و کافئین مانع جذب کلسیم میشوند.
گیاهخواران باید به مصرف کلسیم خود توجه داشته باشند تا به مقدار کافی از آن بهره مند شوند.
منبع: کتاب تغذیهی دوره ی بارداری

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.