ناسازگاری ABO

387

گروه‏ های خونی که با گروه‏ های A، B، AB و O مشخص می ‏شوند، برخی اوقات گروه‏ های عمده‏ی خونی نام می ‏گیرند. به این دلیل است که در آغاز بارداری  آزمایش خون انجام می ‏شود. آنها انواع ABO را مشخص می ‏کنند و از نظر وجود آنتی ‏بادی ‏ها آنها را غربالگری می ‏کنند.

ناسازگاری ABO نوعی تفاوت گروه خونی ، مشابه ناسازگاری  RHاست، (هفته ۱۶ را از نظر ناسازگاری  Rh ملاحظه کنید). ناسازگاری  ABO  می تواند بیماری  همولیتیک را در نوزاد ایجاد کند. بیماری همولیتیک سلول‏های  خونی  جنین را تخریب می ‏کند. ناسازگاری  نوع A و  Bشایع‏ترین دلیل بیماری همولیتیک نوزادان است. اگرچه، این شرایط معمولاً خفیفت‏تر از مشکلات ناشی  از ناسازاری Rhاست.

این موقعیت زمانی  روی  می ‏دهد که مادر گروه خون دارد و همسرش گروه خون A و B یا AB دارد و کودکی با گروه خونی Aیا B به دنیا می ‏آورند. مادر می تواند آنتی ‏بادی ‏هایی  تولید کند که سلول ‏های خونی جنین را تخریب می ‏کند، (مشابه موقعیت موجود در ناسازگاری  Rh). اگرچه در ناسازگاری ABO، این آنتی ‏بادی ‏ها به جنین ضرری  نمی ‏رساند. (ن می تواند باعث اریتروبلاستوز جنینی شود) کودک مبتلا ممکن است در زمان تولد کم‏ خونی و یرقان داشته باشد. این امر می تواند به راحتی  تقریبا در تمامی  موارد با فتوتراپی  درمان شود. خوشبختانه ناسازگاری ABOفقط بیماری  همولیتیک خفیفی  در نوزاد به‏ وجود می ‏آورد. به این دلیل، آزمایشات مازاد در دوران بارداری  ضرورتی  ندارد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کپچا *